ŠKOLNÍ PORADENSKÉ PRACOVIŠTĚ
Školní poradenské pracoviště se zaměřuje na preventivní aktivity a činnosti včetně strategie předcházení školní neúspěšnosti, šikaně a dalším projevům rizikového chování. Pracoviště dále zajišťuje poradenské služby zaměřené zejména na:
- poskytování podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami
- sledování a vyhodnocování účinnosti zvolených podpůrných opatření
- kariérové poradenství spojující vzdělávací, informační a poradenskou podporu k vhodné volbě vzdělávací cesty a pozdějšímu profesnímu uplatnění
- podporu vzdělávání a sociálního začleňování žáků z odlišného kulturního prostředí a s odlišnými životními podmínkami
- podporu vzdělávání žáků nadaných a mimořádně nadaných
- průběžnou a dlouhodobou péči o žáky s výchovnými či vzdělávacími obtížemi a vytváření příznivého sociálního klimatu pro přijímání kulturních a jiných odlišností ve škole a školském zařízení
- včasnou intervenci při aktuálních problémech u jednotlivých žáků a třídních kolektivů
- metodickou podporu učitelům při použití psychologických a speciálně pedagogických postupů ve vzdělávací činnosti školy
- spolupráci a komunikaci mezi školou a zákonnými zástupci.
Ve školním poradenském pracovišti působí:
- Výchovný poradce
- Výchovný poradce pro volbu povolání
- Školní metodik prevence
- Speciální pedagog
- Sociální pedagog
- Školní asistent.
Výchovný poradce
Výchovný poradce zajišťuje přípravu a vyhodnocování plánu pedagogické podpory, vyhledá a prošetřuje žáky, jejichž vývoj a vzdělávání vyžadují zvláštní pozornost a příprava návrhů na další péči o tyto žáky, včetně spolupráce na přípravě, kontrole a evidenci plánu pedagogické podpory pro žáky s potřebou podpůrného opatření v 1. stupni. Zaměřuje se na tvorbu a vyhodnocování individuálních vzdělávacích plánů a také pracuje s nadanými a mimořádně nadanými žáky.
Mgr. Michaela Silvestrová
Kontakt: 739 310 834
E-mail: reditelka@zsfrancovalhota.cz
Výchovný poradce pro volbu povolání
Zajišťuje koordinaci mezi hlavními oblastmi kariérového poradenství-kariérovým vzděláváním a diagnosticko-poradenskými činnostmi zaměřenými k volbě vzdělávací cesty žáka, dále zajišťuje základní skupinová šetření k volbě povolání, administrace, zpracování a interpretace zájmových dotazníků v rámci vlastní odborné kompetence a analýzy preferencí v oblasti volby povolání žáků. V případě potřeby poskytuje poradenství zákonným zástupcům s ohledem na očekávání a předpoklady žáků ve spolupráci s třídním učitelem.
Miluše Sucháčková
E-mail: vychovnyporadce@zsfrancovalhota.cz
Školní metodik prevence
Metodik prevence se zaměřuje na celý rámec preventivního programu školy. Realizuje prevenci v oblasti rizikového chování. V rámci poradenských činností vyhledává a prošetřuje žáky s rizikem či projevem rizikového chování. Žákům a jejich zákonným zástupcům poskytuje poradenské služby, případně zajišťuje péči odpovídajícího odborného pracoviště ve spolupráci s třídními učiteli. Zabývá se individuální a skupinovou prací se žáky a studenty s obtížemi v adaptaci, se sociálně-vztahovými problémy, s rizikovým chováním a problémy, které negativně ovlivňují jejich vzdělávání.
Bc. Silvie Filáková
Telefon: 739 310 833
E-mail: s.filakova@zsfrancovalhota.cz
Speciální pedagog
Speciální pedagog se zaměřuje na realizaci předmětu Speciálně pedagogické péče.
Bc. Michaela Bambuchová
Kontakt: 739 310 826
E-mail: druzina@zsfrancovalhota.cz
Sociální pedagog
Sociální pedagog poskytuje podporu nadaným žákům, kterým pomáhá při rozvoji jejich schopností a dovedností. Zajišťuje pomoc žákům ohroženým školním neúspěchem, dětem s nízkou motivací ke vzdělávání, s prospěchovou neúspěšností a dětem ze sociokulturně znevýhodněného prostředí. Sociální pedagog dále poskytuje sociální poradenství, individuální konzultace a podílí se na prevenci rizikového chování.
Bc. Silvie Filáková
Kontakt: 739 310 833
E-mail: s.filakova@zsfrancovalhota.cz
Školní asistent
Školní asistent poskytuje základní nepedagogickou podporu přímo v rodině při spolupráci s rodiči, a to při přípravě na vyučování, spočívající např. v pomoci s organizací času a práce, s úpravou pracovního prostředí a motivací k učení. Poskytuje žákovi také formativní zpětnou vazbu a podporu při přípravě na školní práci. Zprostředkovává komunikaci s komunitou, rodinou a školou spočívající např. v aktivitách vedoucích k zajištění pravidelné školní docházky žáků, porozumění rodinnému prostředí žáků a zajištění přenosu informací mezi školou a rodinou; zprostředkovává rodině informace o školní úspěšnosti žáka, případně o potřebě se žákem pracovat. Pomáhá při rozvoji mimoškolních a volnočasových aktivit. Podporuje přípravu žáků na výuku, rozvíjení čtenářských dovedností, práci se strategiemi přípravy na školní práci. Pomáhá v zajišťování výjezdů školy a poskytuje organizační podporu pedagogickým pracovníkům při práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
Marie Fojtů
E-mail: m.fojtu@zsfrancovalhota.cz